Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

MOPS -  Fredy Zlatá nymfa

Mops-PUG

   PŮVOD:
Mops je známý již z dávnověku. Zvláštním a spletitým osudem se ze starověké indické společnosti dostal do Evropy, nejdříve ze všeho do Holandska. Jeho původ pochází pravděpodobně z Číny, jeho šíření však začalo až v Holandsku, kde se svým zbarvením ladil s barvami rodu Oranžských, tehdejších vládců Holandska. Mops byl velice oblíbený, a když se Vilhelm III. Oranžský stal anglickým králem, přivezl si několik Mopsů s sebou do Anglie. Okamžitě se na anglickém dvoře stali velice populární. V této době byl Mops poněkud menší, křížením však dosáhl současných rozměrů. Následně se počet Mopsů snížil a plemeno se stalo vzácným. Anglická královna Viktorie projevila přání tohoto pejska vlastnit, po těžkém hledání pro ni našli však pouze jeden kus. Před více jak 20 lety byl založen "Klub milovníků mopsů", jehož specialisté zachránili výskyt a získali současné plemeno. Plemeno je přiznáno FCI, AKC, UKC, KCGB, CKC, ANKC.

POPIS:
Mops je plemenem malých společenských psů.
Mops je velice dobře stavěný, rozložitý a kvadratický pes. Od jiných malých psů se liší mohutnými zvýrazněnými svaly. Hlavu i lebku má velkou a kulatou, není však jablkovitého tvaru, s krátkým, tupým, kvadratickým čenichem a jasně vyznačenými vráskami. Mops má malý předkus. Oči jsou tmavé, velké, kulaté a lesklé, měkkého a starostlivého výrazu. Uši má malé a tenké, sametově měkké, buď ohnuté do strany (ve tvaru růžového lístku), nebo klopené (knoflíkové), jimž se dává přednost. Krk je silný, lehce klenutý, s lalokem, dostatečně dlouhý, aby umožňoval hrdé nesení hlavy. Končetiny jsou velmi silné, rovné a dobře svalnaté. Tělo je krátké a kompaktní, se širokou hrudí a rovnou zádí. Ocas je vysoko nasazený, maličký, co nejtěsněji zatočený přes hřbet.

VÝŠKA:
Mops má v kohoutku 25 až 28 cm.

VÁHA:
Mops váží ideálně 6,3 až 8,1 kg.

SRST:
Mops má srst jemnou, hladkou, měkkou a lesklou, která se nikdy nevlní. Přiznané zbarvení: stříbrné, plavý, meruňkový, černý. Mops může mít i tzv. "řemen", pás, který probíhá od zátylku až ke kořenu ocasu.

CHARAKTER:
Mops je nesmírně přátelský pes, vstřícný ke všem lidem, bez stínu nedůvěřivosti či dokonce agresivity. Je roztomile hravý, čilý a veselý. Mops je však zároveň ztělesněním důstojnosti, šarmu a inteligence. Je to povahou šťastný a vyrovnaný pejsek.

PÉČE:
Mops vyžaduje intenzivní, pokud možno i fyzický kontakt s majitelem, jemuž je bezmezně oddán.

PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Mops se průměrně dožívá 13 až 15 let.

VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Společník.

VYUŽITÍ DNES:
Společník.

Wikipedie: http://cs.wikipedia.org/wiki/Mops

Standard plemene

SACRETARIAT GÉNÉRAL : 13,Place Albert I. - 6530 Thuin (Belgique) FCI-Standard 253/11.05.1998/GB MOPS (PUG)

Původ : Čína

Patronát : Velká Britanie

Datum publikace platného originálu standardu: 24.6.1987

Použití: Společenský pes

Klasifikace FCI : Skupina 9 Společenský pes

Sekce 11: Malí molossoidní psi

Bez pracovní zkoušky

Celkový vzhled: Jasně kvadratický, kompaktní, je "multum in parvo", pevně osvalený. vyvážených proporcí, podsaditý.

Povaha a temperament: S velkým šarmem, důstojný a inteligentní, vyrovnaný, šťastný a plný života.

Hlava:  Velká, kulatá, ne ve tvaru jablka.
Mozkovna:
Lebka: Bez nerovností, jasně vyjádřené vrásky.
Obličejová část hlavy:

Čenichová partie: Krátká, tupá, kvadratická, spodní čelist nevystupuje.

Čelisti a zuby:Nepatrný předkus, vysoce nežádoucí je zkřivení čelisti, viditelné zuby nebo jazyk. Spodní čelist je široká s řezáky téměř v jedné řadě.

Oči: Tmavé, velmi velké, kulaté, jemného a starostlivého výrazu, lesklé, při vzrušení plné ohně.

Uši: Tenké, malé, jako černý samet, dvou typů: Ucho ve tvaru růžového plátku je malé, přepadající, přehnuté dozadu, ukazující vnitřek ucha. Knoflíkovité ucho je přehnuté dopředu s koncem přiloženým k lebce, aby zakrývalo ušní otvor a končící v úrovni oka. Přednost se dává druhé z uvedených variant.

Krk: Lehce klenutý, podobný hřebenu vlny, silný, mohutný, dostatečné délky, aby bylo možné hrdé nesení hlavy.
 

Tělo: Krátké a podsadité.

Hřbet: Hřbetní linie rovná, nikdy klenutá ani propadlá

Hrudník: Široký hrudník s dobře klenutými žebry.

Ocas: Vysoko nasazený, co nejtěsněji zatočený v kyčelní oblasti.Dvojité zatočení je vysoce žádoucí.

Končetiny:

Hrudní končetiny: Velmi silné, rovné, přiměřené délky a správně postavené pod tělem.

Ramena: Správně zaúhlená.

Pánevní končetiny:Velmi silné, přiměřené délky, správně postavené pod tělem, rovné a při pohledu zezadu rovnoběžné s dobrým zaúhlením v kolenním kloubu.

Tlapy: Ani tak dlouhé jako zaječí, ani tak kulaté jako kočičí, dobře oddělené prsty, černé drápy.
 

Pohyb: Při pohledu zepředu se končetiny musí zdvihat a dopadat v ose ramenního a kyčelního kloubu bez vybočování dovnitř nebo ven. Stejně musí prohýbat pohyb končetin při pohledu zezadu. Pohyb předních končetin musí být široký, přímo vpřed, pánevní se pohybují volně za využití správného zaúhlení. Lehké rolování zadních končetin je typické.

Srst: Jemná, hladká, měkká, krátká a lesklá, nikdy hrubá nebo jako vlna.

Barva:Stříbrná, apricot, béžová nebo černá. Každá z barev musí být jasně definována, aby byl patrný kontrast mezi barvou, úhořím pruhem (tmavou linií táhnoucí se z týla k ocasu) a maskou .Jasně definovaná znaménka na tvářích.Maska, uši, znaménka na tvářích, otisk palce nebo diamant na čele a úhoří pruh tak černý jak možno.
 

Hmotnost: 6,3 - 8,1 kg (14 - 18 lbs)

Chyby: Každá odchylka od předešlých bodů by měla být považována za chybu, jejíž závažnost musí být posuzována v přesném poměru se stupněm odchylky.
Pozn.: Psi by měli mít obě zjevně normální varlata sestouplá v šourku

TOPlist